21 views
0

V roce 2013 jsme se dočkali velmi zajímavého a hlavně tolik potřebného restartu, kdysi legendární značky Tomb Raider. Ta se totiž už nějakou dobu potýkala s jistým nezájmem herní obce. Série již koncepčně zestárla a nedokázala hráčům nabídnout to, po čem touží. Tedy, ne že by hráči netoužili po hledání různých pokladů a ztracených měst, jenže tou dobou už tomuto žánru kralovala mnohem mladší série Uncharted, která k tématu přistupovala mnohem zábavněji. Něco se tedy nutně muselo změnit, a nakonec se změnilo skoro vše. S původní Larou Croft, jsme se v této sérii setkávali už od roku 1996. Tehdy to byla ještě silná sebevědomá žena s obrovským hranatým poprsím a podivně minimalistickými kraťasy. Pro naše pubertální já to je jistě ideál ženy, ale to by v dnešní přecitlivělé době už asi neprošlo. Bohužel. V devadesátkách to ale nevadilo. Postavu vytvořil návrhář Toby Garden a okamžitě se stala video-herním sex symbolem. Převlékali se za ní modelky, které jsme mohli sledovat na stránkách nejednoho herního magazínu a korunu tomu nasadila Angelina Jolie, která se této postavy ujala hned ve dvou filmech. Těm se ale budeme věnovat samostatně, v jedné z dalších filmových recenzí. Na druhou stranu, i nové Laře to sakramentsky sluší, a tak si na restartovanou podobu nemohu nijak stěžovat. Dnes se podíváme na vylepšenou verzi restartovaného Tomb Raidera z roku 2014, pro konzole Xbox One a PS4.

Hra nás tentokrát přenese na úplný začátek příběhu. Lara je zrovna po studiích na univerzitě, je mladá, krásná a samozřejmě nezkušená. Se svými přáteli se na lodi Endurance vydává na svou první výpravu. Že to bude až takové dobrodružství, nejspíše sama nečekala. Bohužel už od samého začátku mi byla její parta silně nesympatická. Opět je tu zastoupena široká paleta národností, až si člověk musí položit otázku, podle jakého klíče si Lara vybírá kamarády. Že by si postupně odškrtávala, kdo jí ještě chybí? Hra má ale takový spád, že se tímto detailem, minimálně před dohráním hry, nebudete zabývat. Ze začátku si totiž budeme všímat stejně hlavně Lary samotné. Ta je zkrátka, krásná, sexy a do detailů zpracovaná postava, do které se ženy vžijí a pánové zakoukají. Budete se o ní bát a starat. Nový Tomb Raider je totiž hodně emotivní hra, která vás už na začátku vtáhne do děje a do osudů hlavních hrdinů. Myslím, že je to způsobeno hlavně tím, že Lara už není ženská verze robocopa. Je to mladá a vystrašená holka. Když se na ní podíváte, vidíte, že se opravdu bojí, že se třese a dokonce i pláče. Budete mít o Laru strach, a to je to, co Vás do hry skutečně vtáhne a nepustí. Všechno se budete učit pěkně od začátku, ať už jde o lov zvěře, aby jste se najedli, nebo postupné vylepšování vašeho vybavení. Mimochodem, kromě vybavení a zbraní najdete ve hře hned několik různých typů oblečení, a tak se můžete rozhodnout, jestli budete běhat po horách v teplém oblečení, nebo zvolíte slušivé tričko.

Tento díl posunul Tomb Raider mezi moderní hry. Zápletka i akční pasáže se vcelku povedly a nová Lara Croft vypadá opravdu parádně.

S Larou se vydáme do oblasti Ďábelského trojúhelníku, kde budeme pátrat po ztraceném ostrově mocné japonské císařovny. Žádný pohodový výlet na tropické ostrovy ale nečekejte, loď po cestě potká ohromná bouře a ztroskotá. Lara ale z přelomené lodě vypadne a podaří se jí dostat na pevninu. Neví, kde je. Neví, jestli ještě někdo z posádky přežil. Je sama na neznámém místě. V tom jí někdo omráčí a nám je jasné, že se děj ještě zkomplikuje. Tomb Raider, není jen prostá střílečka. Hra je hra plná hádanek, tajných vchodů, bonusových lokací. Když přijdete na řešení první hádanky a konečně se dostanete ven, otevře se před Vámi krásný a tajemný ostrov, který je plný divoké zvěře, rostlin, podivných banditů a přeživších z jiných výprav a posádek. Dozvídáte se, že nebude vůbec lehké se z ostrova dostat, že to vypadá jako by jste se hráli v seriálu Ztraceni. Když se nic neděje, je hra nádherným sandboxem, můžete objevovat nová místa, lovit zvěř, sbírat květiny nebo součástky, ale jakmile je na řadě příběh, stane se ze hry koridorová záležitost. Pěkné na tom je, že to vůbec nevadí. Hra má takový spád, že vás koridor nijak neomezuje, a když to už pro příběh není důležité, jste opět v otevřeném světě. Ostrov se Vám navíc bude zaručeně líbit. Najdete tu spoustu starých ruin, chrámů, tajemných jeskyní a mimo jiného i několik japonských bunkrů z druhé světové války, které budou působit, jako něco jiného, něco osvěžujícího. A když se dostanete do hor… prostě nádhera.

Lara ale nezůstane křehkou dívenkou dlouho. Musí se z ostrova dostat, a tak jí nezbude nic jiného než bojovat. Bohužel přechod mezi vyklepanou holčinou a zabijáckou stvůrou je tak rychlý, až to působí trochu divně. Lara se přitom po vzoru Nathana Drakea bude krýt za všemožné překážky a musím uznat, že systém krytí funguje také na výbornou. Za vybranou překážkou se ale neschováte moc dlouho, vaši protivníci také nejsou žádná mejdla, a tak objekt, za kterým se schováváte, brzy zničí, nebo vás odtamtud dostanou jiným způsobem. Za nasbírané součástky, které se povalují na různých místech, si můžete vylepšovat jednotlivé části zbraní. Tyto změny a vylepšení pak můžete hned na zbraních vidět. Nejoblíbenější zbraní byl pro mě asi luk. I ten se dá postupně vylepšovat, a navíc má ve hře vícero využití. Graficky je hra celkem povedená, jen jí chybí patch pro Xbox One X. Paradoxně mi tak přišla na silnější konzoli, trochu ošklivější než na PlayStationu 4. Pravděpodobně to je tím, že tu zůstala verze pro původní Xbox One, který byl zase naopak slabší než PS4. Pokud tedy máte na výběr, zvolte verzi pro PS4. Tomb Raider běží na drasticky modifikované verzi Crystal enginu, který byl poprvé použit u hry Tomb Raider: Legend v roce 2006. Ve své době šlo o opravdu pěknou hru, a i dneska vypadá moc pěkně. Definitive edition vyšla zhruba rok po původní verzi, a dovedla tak hru na novou generaci konzolí. Lara se trošičku změnila, a tak se vedli debaty o tom, jaká verze je lepší. Já úplně jasného favorita nemám. Grafika jako celek se ale zase o něco vylepšila.

Jak se tato hra líbila Vám? Podělte se o svůj názor, nebo vzpomínky s ostatními v diskuzi pod článkem. Nesouhlasíte s uděleným hodnocením? Nic se neděje, právě proto tu máme i hodnocení čtenářů!

About author

BlackSheepCZ

Šéfredaktor a zakladatel diskuzního webu Lair of Geeks. Hrám a hernímu hardwaru se aktivně věnuji již od roku 2002. Několik let jsem pracoval v herním průmyslu. Momentálně pracuji v IT a 3D tisku. Průběžně se věnuji i herní publicistice, blogování a tvorbě webu. Když nehraju hry, rád čtu knížky, poslouchám hudbu, koukám na filmy, nebo seriály. Jsem také nadšeným amatérským fotografem a fanouškem produktů Apple.