9 views
0

Asi se shodneme na tom, že posledních cirka deset let, vládne světu komiksových filmů spíše Marvel než DC. Přitom v minulosti tomu bylo právě naopak. Znali jsme tu více hrdiny z řad DC Comics. Vyrůstali jsme na Batmanovi a samozřejmě na Supermanovi. Jenže DC se už nějakou dobu filmy nedaří a skoro to vypadá jako by kvalita ještě klesala. Vlastně v tomto ohledu je zcela zásadní rok 2008, kdy vyšel zatím poslední film s Batmanam, který mě opravdu bavil, a to The Dark Knight. Zároveň je to také rok, kdy jsme se dočkali prvního Iron Mana, který odstartoval sérii oblíbených filmů spojených s Avengers. Od té doby nám toho DC moc nepředvedli. Měli jsme tu Man of Steel, který mě zrovna nedojal, Batman vs. Superman, který mě naopak dost naštval, ne úplně úžasnou Wonder Woman, a tak bych mohl pokračovat. Asi si umíte představit, že jsem k filmu o Aquamanovi přistupoval spíše opatrně. Jen že Jasona Momou mám rád už od dob Star Gate: Atlantis, kde jsme ho mohli vidět v roli Ronona Dexe, a tak jsem doufal, že by se to mohlo nakonec i povést. Nakonec v Justice League působil Aquamen docela pohodově a patřil k tomu lepšímu, čeho jsme se ve filmu dočkali. Jenže, je natolik zajímavý, aby utáhl vlastní film? Navíc koho vlastně zajímá zrovna Aquamen? Hledá se Nemo jsme už viděli a další přídavek nepotřebujeme. No, jenomže ono to nakonec tak špatné není.

S Aquamanem to bereme pěkně z gruntu. Začneme totiž ještě před tím, než se malý Artur narodil, a tak se hodí trochu té teorie. Postava Aquamana je s námi už pěknou řádku let. Poprvé se objevil už v roce 1941 v More Fun Comics číslo 73, jako vedlejší postava. Samozřejmě mezi jeho schopnosti patřilo dýchání pod vodou a komunikace s vodními živočichy. Během druhé světové války pochopitelně bojoval hlavně proti německým ponorkám, později proti moderním pirátům. To by jako krátké představení postavy snad stačilo. Koukněme se na samotný film. Ten tedy začíná setkáním strážce majáku jménem Thomas Curry se zraněnou Atlannou, tedy tím, jak se Aquamanovi rodiče seznámí. Tato část je vcelku vtipná a romantická, a tak se do sebe dvojice zamiluje a narodí se jim syn Arthur, později známý jako Aquaman. Jen že idylka netrvá dlouho. Atlanna je donucena k návratu do moře a Thomas svého syna musí vychovávat sám. Hlavní zápletka filmu se pak odehrává zhruba rok po filmu Justice League, ale přímou návaznost, nebo snad ostatní hrdiny tu nehledejte. To je trošku škoda, u Marvelu drobné návštěvy fungovaly vždycky dobře. I když chápu, Batman by tady moc nepomohl, Superman by převrátil celý film, Flash pod vodou raději ne a Wonder Women… No, byla tu scéna, kde se mohla mihnout, ale na druhou stranu, i tak se toho na plátně dělo strašně moc. Hlavní je, že nikoho z Justice League ani nebylo potřeba. Film nám totiž představil dostatek vlastních a velmi zajímavých postav.

Aquaman je zábavný, zajímavý, výpravný a technicky velmi pěkně zvládnutý film. Konečně DC co se nebere tak strašně vážně a hned je to na vyprávění příběhu vidět. Todle se povedlo.

Začněme ale pěkně popořádku. Strážce majáku hraje Temuera Morrison, není to velká role, ale zato je perfektně zahraná. Možná to bude znít nepodstatně, ale opravdu jsem mu toho strážce majáku a otce Artura sežral. Horší je to s jeho matkou Atlannou, kterou si zahrála Nicole Kidman. Ta působí tak nějak divně a vůbec mi do role nesedla. Jasonovi role Aquamana naopak vysloveně sedla. Málomluvnej drsňák, přesně tak ho známe už řadu let, a velmi podobně na tom je i v této roli. Jenže i sem to příběhově perfektně zapadá. Jedním z velkých taháků je jistě půvabná Amber Heard v roli Mery. Mera se v komiksovém světě poprvé objevila v roce 1963 v Aquamanovi číslo 11 jako královna moře. Záporáci jsou vcelku zajímavý, i když chtělo vy to trochu větší charisma. Vcelku pěknou roli tu má Willem Dafoe, ačkoli v podobném filmu se mi neustále vracela myšlenka – Co tu dělá Green Goblin? A jen jsem čekal, až si ke svému oblečku nasadí i typickou masku. To se na štěstí nestalo, a tak jsme se dočkali kvalitně zahrané role Nuidise Vulka. Větším překvapením pro mě byl Dolph Lungren, který s rudými vlasy vypadá trochu zvláštně. Obsazení je tedy vcelku zajímavé a pokud jste ještě neviděli, máte se na co těšit. Ani děj na tom na štěstí není zle. Dočkáme se hodně cestování a změn lokací, podobně jako je zvykem třeba u herní série Uncharted. To hlavní se sice bude odehrávat pod vodou, ale podíváme se dokonce i na poušť.

Ve filmu se totiž seznámíme s různými královstvími a musím uznat, že tohle dalo filmu trochu jiný rozměr. Jasně 143 minut je trochu moc, a klidně bych něco málo vypustil, ale na druhou stranu, je na co se koukat. Scény pod vodou vypadají parádně. Různá království a různí živočichové, to vše vypadá skvěle. Dočkáme se úžasných podvodních měst a impozantních staveb. Mísí se tu technologie, báje a samozřejmě nespočet živočichů. Akční scény jsou skvěle provedené a napínavé. Momoa se navíc dokáže usmát. Film se nebere tak vážně a prostě odsýpá. To je něco, co jsem od DC tak úplně nečekal, zvláště pak po Batmanovi a Supermanovi. Ve filmu se střídají akční pasáže s těmi klidnými, kdy se třeba dozvídáme další informace o Aquamanovi, a také o civilizaci Atlantidy, o jednotlivých královstvích a tak podobně. To je velmi osvěžující, protože Aquaman není rozhodně tak provařený, jako ostatní hrdinové. Osobně podobné scény nesnáším ve filmech a hrách s Batmanem, protože jsme je viděli už milionkrát, ale tady jsem se rád podíval. Aquaman je tedy zatím to nejzajímavější z Justice League a já jen doufám, že se to v DC pochopí a něco se změní i u ostatních hrdinů. Čest patří režiséru Jamesy Wangovi, který v minulosti režíroval například Rychle a zběsile 7, nebo třeba Saw. Povedl se mu kousek, který sice není to nejlepší co jsme mezi komiksovými filmy mohli vidět, ale má k tomu mnohem blíže než to co jsme v posledních letech od DC viděli.

Jak se tento film líbil Vám? Podělte se o svůj názor, nebo vzpomínky s ostatními v diskuzi pod článkem. Nesouhlasíte s uděleným hodnocením? Nic se neděje, právě proto tu máme i hodnocení čtenářů!

About author

BlackSheepCZ

Šéfredaktor a zakladatel diskuzního webu Lair of Geeks. Hrám a hernímu hardwaru se aktivně věnuji již od roku 2002. Několik let jsem pracoval v herním průmyslu. Momentálně pracuji v IT a 3D tisku. Průběžně se věnuji i herní publicistice, blogování a tvorbě webu. Když nehraju hry, rád čtu knížky, poslouchám hudbu, koukám na filmy, nebo seriály. Jsem také nadšeným amatérským fotografem a fanouškem produktů Apple.