Recenze: Star Trek Discovery I (2017)
BlackSheepCZ
+ Skvělé promyšlené postavy
+ Perfektní filmové efekty
+ Napětí, spád, atmosféra
+ Méně technoblábolů
- Občas zvláštní konec epizody
- V době sledování chybí české titulky
Star Trek je tu s námi už pěknou řádku let. Co let, celých desetiletí! Však se první seriál z tohoto univerza objevil už v druhé polovině šedesátých let, a ani to nevypadá, že bychom se s ním měli rozloučit. Naopak, Star Trek žije a vyvíjí se. Dobrým důkazem je právě nový seriál Star Trek Discovery. Nový Star Trek je ale vždycky naprostá pohroma. Jedna polovina fanoušků křičí a zoufá si, že toto už není ten pravý Star Trek, a že byla předloha zneuctěna. Nakonec přesně to samé se děje u představení každého nového produktu Applu. Druhá polovina fanoušků je zase naopak nadšená, co ten či onen seriál nebo film přinesl nového, a kam se Star Trek jako takový posunul. V tomto jsou si skalní fanoušci čehokoli hodně podobní. Mohlo by se zdát, že se fanouškům nelíbí směr, kterým se Star Trek vydal v roce 2009, ale ono se něco podobného dělo i po příchodu Nové generace, kterou dnes již bereme jako tu neochvějnou klasiku a standard. Nelibost vzbudili také sesterské seriály jako je Hluboký vesmír devět a Voyager. Ty ač byly na první pohled hodně podobné Nové generaci, přinesly zcela jiný pohled na věc a jiný druh zážitku. To samé se dělo v roce 2009 při uvedení filmu od J.J. Abramse a pravděpodobně se bude dít kdykoli, kdy se bude na Star Treku něco měnit. Mě se ale na příklad nové filmy hodně líbily, protože v nich je něco, co jsem měl rád na původních filmech s kapitánem Kirkem, a to je dobrodružství a vtip. Discovery se od předešlých seriálů hodně liší. Je to stále ten starý dobrý Star Trek, akorát v moderní, pro dnešní diváky mnohem snesitelnější podobě.
Protože, přiznejme si, na slavný TNG se v dnešní době dovedou koukat už asi jen Trekkies, a to se značnou dávkou nostalgie. Seriály už jsou prostě někde úplně jinde, a tak je potřeba, aby se posunul i Star Trek a nalákal zase další generaci diváků. Je zajímavé, že Discovery nenavazuje na aktuální filmovou sérii a neodehrává se v nové časové linii, ale navazuje právě na klasické seriály a filmy. To je překvapivé hlavně proto, že stylem, akcí a napětím připomíná spíše nové filmy. Debaty se vedou také ohledně použitých technologiích, které se v ostatních seriálech neobjevili. Discovery se totiž odehrává zhruba deset let před Originální sérií s kapitánem Kirkem. V době, kdy Kirk ještě nebyl kapitán. Zásadní technologie by tedy měli být známe, a tak čekáme, jestli se v dalších sériích tato záhada vysvětlí. No, uvidíme. Star Trek Discovery je zcela jiný seriál, než na jaký jsme v tomto univerzu zvyklý. Nepodobá se původní sérii a nepodobá se ani Nové generaci. Star Trek Discovery si už od prvního dílu razí svou vlastní cestu a byl jsem až překvapen, jak dobře se mu to daří. Star Trek je tedy zpět, žije a vypadá to že bude mít skvělou budoucnost.Příběh nového seriálu je přitom hodně silný a nemá tak pomalý náběh jako jsme zvyklý. Prakticky ihned jsme ve středu dění. Nerad bych z příběhu prozrazoval příliš, nicméně něco musím. Jelikož se seriál odehrává deset let před originální sérií, setkáme se i se stejnými nepřáteli.
Povaze jednotlivých postav se seriál věnuje důkladně a dlouhodobě. Našlo se tu nečekaně hned několik zajímavých vedlejších postav, kvůli kterým stojí za to na seriál koukat.
Ale nebojte nebudeme se rozhodně nudit. Právě napětí dokáží tvůrci perfektně dávkovat a dočkali jsme se i dílu, kdy jsem se o posádku regulérně bál, a to se mi u Star Treku nikdy před tím nestalo. To je ten rozdíl od předchozích tak trochu sterilních seriálů. Discovery umí hrát na city a vy prostě budete přemýšlet a těšit se na to, co přinese další díl. Funguje to hlavně díky velmi silným postavám. Vše se tak nějak točí okolo Michael Burnham, kterou ztvárnila půvabná herečka Sonequa Martin-Green. Ta sice občas kouká až moc vykuleně, ale jinak svou roli hraje perfektně. Michael je adoptivní dcerou Sareka a tím pádem nevlastní sestrou Spocka. Ale nebojte nejde o dalšího nudného Vulkána, co bude na můstku pana Spocka napodobovat. Michael je jiná, mnohem víc skutečná a hlavně skvěle zahraná lidská žena. Je zajímavé, že tentokrát se děj netočí kolem kapitána, ale kolem prvního důstojníka. Tedy alespoň ze začátku. Děj totiž poměrně rychle nabírá obrátky. Pro mě osobně byla mnohem zajímavější postava kapitána Lorcy. Ten je ztvárněn naprosto dokonale hercem Jasonem Isaacskem (nejspíš znáte jako Luciuse Malfoye z Harryho Pottera) a objeví se v seriálu až o něco později.
To je zcela jiný kapitán, než na které jsme v tomto univerzu zvyklý. Tento jiný přístup sice není něco, co by se u kapitánů hvězdné flotily mělo stát standardem, ale právě proto tato postava působí opravdu svěže. Nakonec o postavách bych v tomto duchu mohl pokračovat i dál. Seriál jde docela do hloubky, a tak postupně poznáváme hlavní i vedlejší postavy jako lidské bytosti. Tedy, samozřejmě v tomto případě ne nutně lidské, nicméně poznáváme jejich povahu, jejich psychiku a trápení. Díky tomu nám jednotlivé postavy přijdou tak nějak víc opravdové a začněme se o ně v krizových situacích bát. Začnou nás víc zajímat a chceme prostě vědět, co s nimi v další epizodě bude. Přijde mi, že se v Discovery víc řeší to podstatné a zajímavé. Samozřejmě i předchozí seriály byly hodně o posádce, o vzájemných vztazích a jednotlivých osobnostech. Ale tam se většinou vše po skončení epizody dostalo do normálu. To tady osudy členů posádky sledujeme dlouhodobě. Už tu není důležitá jen jedna epizoda jako uzavřený celek, a to je podle mě dobře. TNG byla hodně zaměřená na objevování nových světů a kultur, tam jedna epizoda většinou stačila. Naopak, byla ideální, protože v té další jsme viděli zase úplně jiný svět. V Discovery moc neobjevujeme, není na to čas, jsme v úplně jiné situaci, a tak je tento formát zvolen velmi dobře.
Již nejsme nuceni poslouchat nezáživné technobláboly nebo suché příkazy na můstku v každém díle. Seriál jde rychle k věci a soustředí se hlavně na to podstatné.
Něco podobného jsme mohli sledovat na konci seriálu Enterprise, kdy začalo jít do tuhého, a bylo jasné, že na rozuzlení celé zápletky si budeme muset počkat na konec série. A Enterprise to nakonec hodně pomohlo. Tedy seriál byl stejně ukončen, ale poslední sérii beru za jednu z nejlepších v univerzu. Na seriálu je zajímavé, že neřeší pouze osudy posádky Discovery. Velký důraz tu je kladen i na postavy na druhé straně barikády. I s nimi se postupně seznamujeme blíže. Poznáváme jejich pohnutky a jejich problémy. Opět na mě seriál nepůsobí tak formálně, jako dříve. V dnešní době se hlavně v USA mluví o diverzitě, politické korektnosti, boji proti rasizmu a homofobii. Což je na jednu stranu dobře, na stranu druhou se to ale do nových amerických seriálů cpe kolikrát hodně na sílu, a to kolikrát nedopadne nejlépe. U Star Treku to ale vždy fungovalo naprosto přirozeně a nenuceně. Star Trek prostě lidstvo už z principu věci vždy spojoval. A samozřejmě nejen lidstvo, ale i další rasy federace planet. Poprvé se v univerzu dočkáme také homosexuálního páru. To zmiňuji zejména proto, že mě zaujalo samotné ztvárnění těchto postav. Lékař Hugh Culber a hlavní inženýr Paul Stamets jsou perfektně zahrané a velmi zajímavé postavy. Jejich orientace přitom, na rozdíl od řady jiných seriálů a hlavně pak sitcomů, není prezentována jako hlavní a nebo dokonce jediná charakteristika postavy, a to je strašně osvěžující. Postava Paula Stametse, patří k těm nejzajímavějším, které v seriálu najdeme.
Velmi zajímavá a pěkně zahraná je ale i postava Ashe Tylera, člověka který nepatří k původní posádce, ale přidá se k ní za velmi zvláštních okolností. Více bych ale prozrazovat neměl. Seriál přešel od hodně technického sci-fi k dramatu a strašně mu to prospělo. Tedy, ne že by v seriálu nebyla technika, ale v dnešní době, kdy jsme již na techniku zvyklí, na ní není třeba tolik upozorňovat. Není potřeba o ní neustále žvanit, ačkoli technika samotná je v seriálu prostě velkolepá, a to nejen na straně federace, ale také na straně Klingonů. Jen už se nebudeme tolik babrat ve všech všedních technologiích na lodi (kolik se toho v TNG nakecalo o replikátorech na jídlo), ale zaměříme se na ty nejdůležitější technologie, které jsou důležité pro děj samotný. Klingoni jsou v novém seriálu kapitola sama o sobě. Opět jsme se dočkali kompletního přepracování této nejvýraznější rasy a musím uznat, že tentokrát se to prostě povedlo. Klingoni jsou konečně tak děsiví a odlišní, jak by podle mě měli být. Konečně totiž nemám pocit, že jde o lidi s divným čelem. Klingoni opravdu působí jako cizí mimozemská rasa a jde z nich prostě strach, přesně tak jak se na jejich rasu sluší a patří. Jinými slovy, to o čem se dříve jen kecalo, je konečně převedeno i do vizuální podoby. Klingoni prostě budí respekt. Velký důraz je tu kladen také na klingonštinu, která konečně i díky hodně výraznému akcentu působí cizím mimozemským dojmem. Dokonce na Netflixu nalezneme i klingonské titulky. Bohužel na rozdíl od těch českých, které v době psaní této recenze na Netflixu chyběly. Nakonec, klingonských zákazníků je o něco více.
Masky, efekty a celkově technické zpracování připomíná spíše nové Star Trek filmy, než klasické seriály. Doufám, že si seriál udrží tuto vysoko nastavenou úroveň.
Masky a také kostýmy jsou dokonalé, plné detailů. Klingonské zbroje působí skoro až fantazy dojmem, což není vůbec špatně. Trochu mi ze začátku vadilo, že ani nepřipomínají zbroje známé s TNG, ale nakonec jsem si zvykl a už bych nemělnil. Kompletní změna nastala i stran techniky. Klingonské lodě vypadají také úplně jinak než lodě federace, a to jak z venku tak zevnitř. Už samotný členitý povrch lodí vypadá hodně cizorodě, a ne jen jako jiný design lidských lodí. Můstek klingonské lodě pak vypadá velkolepě, a také mi přijde stylizovaný spíše do fantazy. Koresponduje tak se stylem zbrojí klingonů. Jde vidět, že se nad kulturou klingonů někdo zamyslel, ale také to, že se na tomto seriálu nešetřilo. Tomu odpovídají také samotné vizuální efekty, o které se postarali hned tři společnosti, které se podíleli také na dalších moderních seriálech. Discovery získal svůj styl díky chromatické aberaci, lens flares, ale také velmi zajímavé kameře. Kromě opravdu úžasné technické stránky, která je spíše na úrovni filmu než seriálu, musím vyzdvihnout také velmi povedené masky, a to nejen ty klingonské. Jako příklad mohu uvést prvního důstojníka Saru, který patří k druhu Kelpien. Jeho maska je dokonalá, ale nejde jenom o obličej. Samozřejmě velkou zásluhu na tom jak Saru vypadá má vcelku vysoký a hubený herec Doug Jones, jde ale také o použité speciálních bot, díky kterým je ještě vyšší a dokonce to působí tak, jako by měl i jinou stavbu těla.
Dokonalý efekt. Na můstku jsou ale i další postavy, kterým se seriál zatím tolik nevěnoval a vypadají skvěle. Když to zjednoduším, konečně mimozemšťané vypadají jinak a nejsou to jen lidé s maskou na obličeji. Tohle je Star Trek seriál na který se prostě chci koukat, a doufám že tak budou pokračovat i na dále. Konečně jsem se dočkal Star Trek seriálu, u kterého jsem se těšil na každý další díl. Hudbu měl na starosti Jeff Russo, a povedlo se mu dokreslit spoustu scén do naprosté dokonalosti. Nakonec, k samotnému seriálu vás možná naláká úvodní znělka, která připomíná původní seriál, ale je moderní a vkusná. Jsem rád, že se nový seriál rozjel už v první sérii, respektive už v prvním díle, protože to v minulosti nebylo zvykem. Na příklad seriál Enterprise jsem si užil až zhruba od půlky. Star Trek Discovery tedy jednoznačně doporučuji. Není dokonalý, jsou v něm momenty které se mi nepozdávají. Na příklad vina hlavní hrdinky za všechny události mi přijde jako totální nesmysl. Tak nějak jsem čekal, že v tomto bude mít Michael jasno. Dočkali jsme bohužel i uspěchaných konců některých epizod, ale na štěstí šlo o výjimky. I poslední epizoda první série by si zasloužila trochu prodloužit. To je ale vše, jinak se mi seriál strašně líbil i jako fanouškovi všech předchozích seriálů a filmů. Mrkněte na Netflix.
Jak se tato série seriálu líbila Vám? Podělte se o svůj názor, nebo vzpomínky s ostatními v diskuzi pod článkem. Nesouhlasíte s uděleným hodnocením? Nic se neděje, právě proto tu máme i hodnocení čtenářů!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Série 1 | Série 2 |