7 views
0

Komiksové filmy prostě milujeme… No, co jiného byste od nás taky čekali. Nakonec, právě proto jsme tento web, kombinující naše záliby, založili. Jenom že v posledních letech se s filmy podle komiksu roztrhl pytel, zvláště pak díky velkému úspěchu filmů z rodiny Avengers. Od té doby jich z každým rokem přibývá, což zatím vítáme, nicméně je to také nejspíš důvod, proč diváci hledají něco tak trochu jiného. Tedy, ne že by diváci na tento žánr zanevřeli, to vůbec ne, ale občas si chce i věrný fanoušek odpočinout od těch správňáků, co neustále zachraňují svět, k něčemu trochu jinému. K něčemu, co tak říkajíc vyčnívá z řady. Možná proto jsme se tak těšili na Deadpoola už od prvního traileru. Ten nám nakonec ukázal, že se to dá dělat úplně jinak. Samozřejmě u něj hrál velkou roli hlavně osobitý humor Ryana Reynoldse, který nám předvedl vlastně už ve filmu Blade Trinity. Jen že pak se objevil první trailer na Venoma, a my na něj zase koukali jako na zjevení. Bylo to jiné, bylo to temné, a tak nějak i nebezpečné. Už od začátku jsem si říkal, že tohle může být naprostá pecka, ale taky dost možná velký propadák. Problém totiž je v tom, že čím je příběh temnější a závažnější, tím lépe se musí vyprávět. No a pokud jde o komiksové záporáky, nebo jako v tomto případě antihrdiny, platí toto pravidlo dvojnásob. Asi není úplně potřeba abych tajil, že se to nakonec tak úplně nepovedlo.

Zprvu to vypadá docela zajímavě. Podíváme se do San Franciska a seznámíme se s novinářem Eddie Brockem, jehož role se zhostil Tom Hardy. Eddie má slibnou kariéru, milou přítelkyni a vcelku slušný život. Jenže to nemá trvat příliš dlouho. Eddie je investigativní novinář a shání informace kde se dá. Jednou ale využije informací své přítelkyně, ke kterým se neměl dostat. Při jedné ze svých reportáží obviní mocného Carltona Drakea, aniž by mohl doložit zdroj svých informací, a tak v jenom dni přijde jak o práci, tak i o svou přítelkyni. To je ale teprve začátek, nejspíš vás zajímá, co to má společného s Venomem. Protože zatím to vypadá spíše jako trochu vážnější začátek romantické komedie. Získá Eddie zpátky srdce své milované? Nebo se tu zas objeví Hugh Grant a všechno zkazí? No tak daleko na štěstí nezajdeme. Na planetu se ale dostane něco dost podobného. Kdesi v Malajsii dopadne raketoplán na jehož palubě je i několik mimozemských bytostí. Jak by se dalo čekat, jedna z nich uteče a světě div se, zbytek se dostane do rukou právě technologickému magnátovi jménem Carlton Drake. Ok, od zvláštní romantické komedie se dostáváme k druhořadému sci-fi. Eddie se shodou okolnosti vydává do laboratoří Carltona Drakea, kde se ho jeden z mimozemšťanů zmocňuje, a právě tady začíná komiksová část filmu. Trvá to dlouho, je to trochu nuda, ale konečně to vypadá na začátek toho zajímavého. Eddie slyší v hlavě děsivý hlas a my jsme svědky jeho přeměny v krvelačné a abnormálně zubaté monstrum.

V trailerech jsme se bohužel dočkali toho nejlepšího z filmu, nic víc tu tak nějak není.

Zápletka konečně začíná houstnout, protože Drake chce svého splašeného mimozemšťana samozřejmě zpět. Eddie chce zpátky zase svojí neméně splašenou přítelkyni a… no nechci toho ze zápletky prozrazovat moc, ale je jasné že nás konečně čeká ta akce, na kterou jsme se celou tu dlouho úvodní část filmu těšili. Koukneme se ale nejdříve na obsazení. Je totiž až s podivem, jak nezajímavé jsou ostatní postavy ve filmu. Je to vlastně taková one man show Toma Hardyho. Ten hraje fakt voraženýho drsnáka, takovým zvláštně shrbeným způsobem, který mi upřímně za celou dobu nepřirostl k srdci. Jeho umění se xichtit dokáže vyvolat úsměv na tváři, i když si nejsem jistý, jestli to byl vůbec záměr. Každopádně na něm celý film stojí. Na proti tomu Riz Ahmed, který se zhostil role Carltona Drakea, je takřka tuctový záporák, na kterého zapomenete už cestou domů z kina. Je chytrý, chladný, bezcitný, ale také tak nějak nezajímavý a naprosto zaměnitelný. Navíc je tak nějak v pozadí, jakoby tu byl jen do počtu. A to je přeci zásadní chyba. Pořádnou komiksovku přeci dělá pořádný záporák, a to podle mě Carlton Drake, tedy minimálně v podání Rize Ahmeda, není. Bohužel za srdce nechytne ani Michelle Williams, která hraje Eddieho přítelkyni, respektive ex-přítelkyni. Romantická linka, která byla na začátku naznačena a dalo by se říci i zbytečně protahována, není příběhově řádně využita, což je opět škoda. Co tedy ve filmu zbývá? No, ještě nějaká ta akce, jenže povedla se, když ostatní nefunguje?

Akce tu samozřejmě je, a tak nějak spojuje dohromady ty méně záživné pasáže. Venom z technického hlediska vypadá vcelku zajímavě, ať už jako chuchvalec černé hmoty, nebo jako zubatá příšera. Líbila se mi část, kde se nám ukázal poprvé ve chvíli, kdy po Eddiem jde Carltonovo komando. Akce měla drive a vtip, padouši lítali vzduchem a já doufal, že to takové bude až do konce. Skvěle vypadá i když Venom z Edda vystoupí a mluví s nim jako hlava. Jasně, je tu více než kde jinde vidět, že je vše digitální, ale to mi zas tak nevadilo. Ve filmu je na štěstí vícero vtipných situacích, díky nimž je příběh snesitelný. Hardy, ačkoli mi úplně nesedl, je na filmu to nejlepší. Uvěřil jsem mu, že mu z mimozemského symbionta dost hrabe. Dokonce, i to že dost trpí, když ho stvůra pomalu žere zevnitř. Zklamaný jsem byl ale ze samotného závěru filmu. Tam se zcela dle očekávání dočkáme velkého souboje, tedy tuny digitálního bordelu splývajícího do sebe. Na plátně se dějí velké věci, ale člověku je to skoro až jedno. Ano až tak špatné to je, protože k tomu velkému finále vede dost podivná a neucelená cesta. Možná za to může že i to, že se ve filmu dost stříhalo, aby byl přístupný mladšímu publiku. Osobně si ale nejsem vůbec jistý jestli by větší brutalita filmu pomohla, protože teď se vše ošklivé děje mimo záběr. Jasně z Venoma by asi šel větší strach, ale co ostatní hlavně příběhové nedostatky? Ne tohle se prostě režiséru Rubenu Fleischerovi moc nepovedlo.

Jak se tento film líbil Vám? Podělte se o svůj názor, nebo vzpomínky s ostatními v diskuzi pod článkem. Nesouhlasíte s uděleným hodnocením? Nic se neděje, právě proto tu máme i hodnocení čtenářů!

About author

BlackSheepCZ

Šéfredaktor a zakladatel diskuzního webu Lair of Geeks. Hrám a hernímu hardwaru se aktivně věnuji již od roku 2002. Několik let jsem pracoval v herním průmyslu. Momentálně pracuji v IT a 3D tisku. Průběžně se věnuji i herní publicistice, blogování a tvorbě webu. Když nehraju hry, rád čtu knížky, poslouchám hudbu, koukám na filmy, nebo seriály. Jsem také nadšeným amatérským fotografem a fanouškem produktů Apple.