17 views
0

Když o tom tak přemýšlím, v posledních letech bylo docela těžké, narazit na pořádnou a hlavně opravdu zábavnou závodní arkádu. Kdysi slavné série jsou ty tam, a to co z nich zbylo, už nestojí ani za řeč. Jedinou výjimkou na poli arkád je exkluzivní série Forza Horizon. Té se zatím daří přicházet se zajímavými novinkami v každém dílu, a přitom neztrácet nic na své kvalitě nebo na rozsáhlosti obsahu. Ze vzdálené Austrálie se tentokrát vrátíme zpět do Evropy, konkrétně pak do překrásné Anglie. A ano, i pro mě byl trochu šok, že zase budeme jezdit po špatné straně silnice, ale věřte mi, i tentokrát to bude stát za to. Horizon se změnil. Už nejde jenom o prázdninový festival ne kterém se vyřádíte a jedete domů, ale o dlouhodobou akci. S tím je spojená i nejviditelnější změna nového dílu, a to střídání ročních období. To je vskutku zajímavý koncept, který se ve hrách zas tak často nevidí. Tedy minimálně ne v této podobě. Otevřený svět totiž vypadá pokaždé jinak, a nutno dodat, že pokaždé naprosto úžasně. K největší změně dojde samozřejmě v zimě, kdy sníh a led pochopitelně ovlivňuje to jak se auta chovají a navíc se po ledě dostaneme i na jinak nepřístupná místa. Naopak po zimě jsem zase rád, že se do hry vrací více barev. Je to takový koloběh, který je pro nás přirozený, akorát probíhá mnohem častěji. Tohle se opravdu povedlo. Hra se tak jen tak neomrzí. Tedy, ne že bychom měli šanci se nudit.

Horizon nás tradičně zavalí nespočtem závodů v rozličných disciplínách. Kromě klasických závodů zde najdeme oblíbený drag, nemůže chybět offroad a crosscountry. Do toho nás čekají drifty, pouliční závody, exhibice, kaskadérské mise, a další. Hra nás prostě jen tak nepustí, a to je dobře. Nejde ale jenom o počet různých závodů a aktivit, to hlavní jsou automobily. Ve Forze Horizon 4 jich najdete v základu něco přes 400 a další přibývají v placených DLC. Občas se ale objeví i něco málo zdarma, jako například vozy značky Mitsubishi, které v základní hře zcela chyběly. Vozový park je ale každopádně obrovský, a tak si v něm vyberou snad úplně všichni. Najdeme tu automobily různých typů, samozřejmostí jsou sporťáky a supersporty renomovaných značek, bohatě jsou zastoupeny i americké klasiky a jejich moderní nástupci. To ale není zdaleka všechno. Najdeme tu také širokou paletu mnohem civilnějších automobilů ať už z Evropy nebo Asie. Počet ale není to hlavní. Důležitý je také samotný pocit z jízdy. Ten je naprosto úžasný a něco podobného jsem zažil naposledy v Test Drive Unlimited, případně v NFS Porsche, a to už je hodně dlouho. Interiéry vypadají moc pěkně, a samotná jízda je slast. Je tu ale několik drobností. Především si nemůžete vybrat na jaké straně bude mít automobil volant. Je to mix. To samé budíky, kde jsou nejhorší ty, kde vidíme oboje. Co zamrzí je také fakt, že například vozy značky Alfa Romeo mají na palubní desce velký displej, ten ale bohužel nesvítí, a tak místo něj vidíme jen černou placku. To je velká škoda, protože i statické logo by vypadalo mnohem lépe než toto.

Forza Horizon 4 je naprosto svobodná, ale kvůli tomu také nemá jasný postup hrou, a tak trochu jí chybí i ten pomyslný vysněný cíl. Hra to na Vás valí hned od začátku.

Jinak se ale vozům nedá moc vytknout. Horizon je sice arkáda, ale stále mám pocit, že dané auto řídím, každé se totiž chová trochu jinak. Stačí si jen vybrat. To jak Vám auto sedne se dá do jisté míry ovlivnit také tuningem. Pokud si tedy vyberete své oblíbené auto, můžete s ním prakticky odjezdit celou hru, byla by to ale velká škoda. Závody se vám přizpůsobují, to znamená, že pokud si do závodu vezmete veterána, i soupeři budou mít podobný typ auta. Dají se tak zažít vcelku zajímavé věci. Každý závod může mít jinou atmosféru, a to je přeci nádhera. Horizon 4 vám dovolí prakticky všechno, za vše se sbírají drobné bodíky. Úpravy automobilů jsou vcelku rozsáhlé, ale nejde tu o tuning ve stylu NFS Underground. Auto můžete vylepšovat stran výkonnosti a ovladatelnosti, dokonce se dá měnit typ náhonu, k dispozici jsou i nějaké ty nárazníky a spoilery. Bohužel neony už nejsou v módě, ač mě na tuningových klasikách prostě chybí. Stejně tak tu chybí tuningová světla. Jasně u Bentley vás to asi nenapadne, ale když si tuníte Golfa, nebo Evo… To ale nemění nic na tom, že si s Forzou jednoduše vyhrajete. Můžete ke každému autu přistupovat individuálně. Forza je prostě svoboda. Po grafické stránce je Forza Horizon 4 prostě nádherná. O to více to platí na konzoli Xbox One X, kde samozřejmě dostala speciální péči. Hra tu dokáže běžet ve 4K rozlišení s HDR. Můžeme si navíc zvolit, jestli upřednostňujeme grafiku, nebo framerate. Nemusíte se ale vůbec bát, ani při zvolení grafiky se nedostavovaly žádné problémy se snímkováním.

Záleží tedy jen na Vás, co si zvolíte. Tak jako tak Anglie vypadá prostě nádherně a má úžasnou atmosféru. Všechny ty staré domečky, klasická města, pole a louky. Občas to dokonce vypadá jako u nás. Příroda je vcelku povědomá, což je po Austrálii vítaná změna. Precizně jsou zpracované i samotné automobily u nichž si můžeme všimnout krásných detailů. Některá starší a obyčejnější auta mi přijdou trochu zjednodušená, ale možná jde jen o úhel kamery. Mimochodem v tomto ohledu se dočkáme novinky. Nový pohled se zaměřuje na budíky vozu. Není tedy vidět volant, ale jen přístroje, což se může hodit ve chvíli, kdy připojíte jeden z podporovaných volantů. Oproti PC si ale na Xboxu nenastavíme své úhly kamery, což tak trochu zamrzí. Skvěle vypadají všechna roční období, možná by to ale chtělo do budoucna další typy trochu extrémnějšího počasí. Trochu mě na hře mrzí, že nemá jasně daný cíl a postup k němu. Příběh tu nějaký je, poměrně často otravují patroni jednotlivých závodů, když nám servírují další porci závodů, ale přitom hra nikam nesměřuje. Je otravné že se tyhle „kecy“ nedají přeskočit, vzhledem k tomu, že prakticky nikdy nic důležitého neřeknou. Více méně by se to dalo zkrátit na větu: „Čau, jsi boží, tady máš další milion závodů.“ Další věc je, že má člověk prakticky vše hned. První auta, která dostanete jsou super, navíc ze začátku hry často točíte kolem, kde vyhráváte další a další auta, a další a další peníze. Na jednu stranu je to paráda, hra na nás chrlí obsah ve velkém tempu. Na stranu druhou já bych radši začal s Golfem a propracoval se k Ferrari. Přeci jenom dříve jsem si aut víc vážil, když jsem na ně šetřil, když jsem na určité závody potřeboval určitý typ auta. To je ale jiná filozofie.

Jak se tento film líbil Vám? Podělte se o svůj názor, nebo vzpomínky s ostatními v diskuzi pod článkem. Nesouhlasíte s uděleným hodnocením? Nic se neděje, právě proto tu máme i hodnocení čtenářů!

About author

BlackSheepCZ

Šéfredaktor a zakladatel diskuzního webu Lair of Geeks. Hrám a hernímu hardwaru se aktivně věnuji již od roku 2002. Několik let jsem pracoval v herním průmyslu. Momentálně pracuji v IT a 3D tisku. Průběžně se věnuji i herní publicistice, blogování a tvorbě webu. Když nehraju hry, rád čtu knížky, poslouchám hudbu, koukám na filmy, nebo seriály. Jsem také nadšeným amatérským fotografem a fanouškem produktů Apple.