7 views
0

Liga spravedlnosti od Zacka Snydera si to v recenzích od odborné veřejnosti pěkně slízla a já si nejsem úplně jistý, jestli to bylo zcela zaslouženě. Nejde sice o film, na který budeme se slzou v oku vzpomínat ještě za deset let. To v žádném případě. Stále ale patří mezi to lepší, co jsme na náměty komiksů od DC v posledních letech mohli vidět. Asi by bylo také vhodné říci, že jsem spíše fanouškem tvorby od Marvelu, a o to více se mi Liga spravedlnosti v tomto podání líbila. Stejně jako v Avengers i tady máme zajímavou partu několika různorodých superhrdinů, které všichni moc dobře známe. Tedy minimálně Supermana a Batmana znají u nás asi úplně všichni. A to hlavně díky sérii filmů z devadesátých let, které se na obrazovky českých televizí vraceli vcelku často. Wonder Woman jsme mohli nedávno vidět v samostatném filmu a Flashe, no jeho bude znát široká veřejnost minimálně z oblíbeného seriálu Teorie Velkého Třesku. Cyborga pak budou znát spíše milovníci samotných komiksů, ačkoli jeho ztvárnění v tomto filmu moc povedené není. Každopádně jde o zajímavou partu, která by to na plátně mohla pěkně rozjet. Problém je jenom v tom, že poslední dobrý film s Batmanem byl Temný rytíř, a to hlavně díky postavě Jokera v podání herce Heatha Ledgera. Samotná postava Batmana v podání Christiana Bale sice odvedla svou práci, ale na druhou stranu mě ničím neuchvátila.

Postavu Supermana, největšího hrdiny mého dětství, mám sice opravdu rád, ale zase ne ve stylu filmu Muž z oceli, u kterého jsem skřípal zuby, a už vůbec ne jako ve filmu Batman vs Superman, na který Liga spravedlnosti přímo navazuje. U toho jsem měl už přímo vztek, jelikož tu zápletka samoúčelně vedla jenom k tomu aby si dali hrdinové po tlamě, v čemž pokračovala i ve chvíli kdy to muselo být oběma hrdinům zcela jasné. A možná i proto jsem od Ligy spravedlnosti vůbec nic nečekal. Nejznámější postavy mi nejsou zrovna sympatické. Co s tím? No jsou tu přeci i další postavy. Je tu pěkná a hlavně sympatická Wonder Woman, a také mladý Flash, který do filmu vnáší nějaký ten vtip. Zajímavá je i postava Aquamana, který naštěstí není taková trubka jako by o něm řekl Rajesh Koothrappali z výše jmenovaného seriálu. Není trubka už proto, že ho hraje oblíbený Jason Momoa, který se pro tuto roli neskutečně hodí. No ale trochu to zkrátím, dohromady to tak nějak funguje, ačkoli na filmové Avengers to prostě ještě nemá. A funguje to zejména proto, že jsou v tomto filmu tak nějak sympatičtější i postavy Batmana a Supermana, které tentokrát fungují velmi dobře. Nejslabším článkem je asi Cyborg, který je nudný, značně zamidrákovaný a k tomu ještě dost nezajímavý. Možná je to i přehnaná snaha působit temně, což mu mimochodem zrovna moc nejde. Tým ale naštěstí nijak zvlášť nenarušuje. Co mě ale trochu vadilo, byl hlavní záporák. Ten působil dost genericky, prostě chlápek co chce zničit svět a má na to i potřebnou sílu. Jinak ale ničím extra zajímavým neoplývá.

Liga spravedlnosti se bohužel kvalitativně ani neblíží Avengers, i přes to ale stojí za shlédnutí, zvláště pokud fandíte spíše DC týmu. Nic extra v tom ale bohužel hledat nemůžeme.

Jenže koho chcete postavit proti takové předimenzované partě? No a tady je podle mě hlavní rozdíl oproti Avengers a zároveň hlavní problém tohoto filmu. Takový Loki byl ve své roli prostě úžasný a nepřekonatelný. Člověk objevoval jeho pohnutky a tak nějak chápal o co mu jde. Tady je to ale jiné. Hlavní padouch vypadá vcelku zajímavě, znalci komiksů ho jistě znají, ale pro mě to byla zcela nová postava. Lokiho jsem si užil i bez toho aniž bych komiksy četl, tady to tak dobře nefunguje. Bohužel. Docela by mě zajímalo jak si film užili lidé co znají Steppenwolfa z komiksové předlohy, jestli na ně tato postava ve filmu zafungovala. Mě teda během toho jednoho filmu moc nepřesvědčil. Něco tomu prostě chybělo. O to méně mě zaujala jeho armáda, která už pak působí spíše jako takový ten digitální bordel, co poletuje všude okolo. To je velká škoda a nevyužitý potenciál. Možná je to tím, že komiksy ještě nemám nastudované, ale dle recenzí to nevadilo zdaleka jenom mě. Bylo to zkrátka takové generické. Abych ale pořád jen nekritizoval. Liga spravedlnosti rozhodně není špatný film. Nijak jsem u něj netrpěl, rozhodně ne tak, jako u Muže z oceli, nebo u Batman vs. Superman. Naopak bavil jsem se. Bavil jsem se tak, jako jsem se u filmů z tohoto univerza dlouho nebavil. Jasně byla tu vcelku povedená Suicide Quad, kde byl super Joker, povedený Deadshot a krásná Harley Quinn. Zbytek postav mě ale moc nechytl. To tady jsou postavy mnohem zajímavější a navíc spolu moc pěkně fungují.

Batman (Ben Affleck) dá dohromady celý tým a dokonce se při této příležitosti dočkáme i několika vtipných scén. Role mu tentokrát sedne. Skvělý je Jason Momoa v roli Aquamana a kouzelná je tradičně i izraelská herečka Gal Gadot v roli Wonderwoman. Ezra Miller v roli Flashe působí docela vtipně a má i několik moc pěkných scén. Nejslabším článkem je pak Ray Fisher v roli Cyborga. Příjemně mě naopak překvapil Henry Cavill v roli Supermana. Ten tu má několik skvělých akčních scén, které Vám uvíznou v paměti, možná jako jediné z celého filmu. Už kvůli tomu stojí za to se na film podívat. Bohužel, jak bude film vrcholit, bude přibývat i takzvaného digitálního bordelu, navíc zabarveného kdo ví proč do červena. Jde ale jen o malou část filmu. Naopak se tu dočkáme hodně pěkně vypadajících soubojů, kde hrdinové předvedou své schopnosti, ale také toho, že je Batman prostě jenom člověk. Ten kontrast oproti ostatním hrdinům je velmi zajímavý, podobně jako v případě Iron Mana v konkurenční sérii. Trochu mě mrzí hudba, která by mohla být mnohem výraznější. Původní silné melodie tu sice přítomny jsou, ale spíš jen v náznaku. Finální souboj je vcelku povedený, i když místy působí dost zmateně. Celý film budete mít takový nutkavý pocit, že je to celé celkem fajn, postavy jsou v pohodě, ale něco tomu prostě stejně chybí.

Jak se tento film líbil Vám? Podělte se o svůj názor, nebo vzpomínky s ostatními v diskuzi pod článkem. Nesouhlasíte s uděleným hodnocením? Nic se neděje, právě proto tu máme i hodnocení čtenářů!

About author

BlackSheepCZ

Šéfredaktor a zakladatel diskuzního webu Lair of Geeks. Hrám a hernímu hardwaru se aktivně věnuji již od roku 2002. Několik let jsem pracoval v herním průmyslu. Momentálně pracuji v IT a 3D tisku. Průběžně se věnuji i herní publicistice, blogování a tvorbě webu. Když nehraju hry, rád čtu knížky, poslouchám hudbu, koukám na filmy, nebo seriály. Jsem také nadšeným amatérským fotografem a fanouškem produktů Apple.